Türkçe

Kurucumuzun Mesajı

Değerli Üreticilerimiz ,

Maki Fide sizleri birer iş ortağı olarak kabul ediyor ve sizilerin başarılarını kendi başarısı olarak görüyor.

Burada asıl olan fide satmak kadar,sizin ihtiyacınızı karşılamak ve onu gidermektir.

Sizler başarılı olacaksınız ve kazançlı bir yıl geçireceksiniz ki bizlerin bu işleri sürdürülebilir olsun.

Maki Fide olarak sizlere ne kadar düzgün ve sağlıklı fideler teslim etsek bile bahsettiğimiz toprak hazırlıklarını seralarınızda en iyi şekilde yapmazsanız başarı şansınız azalır ve bir yılınız boşa gider.

Bildiğiniz gibi seralarınızda üst üste aynı ürünü yetiştirdiğimiz için topraklarımızda hastalık etmenleri her yıl artmaktadır. Aşılı fide kullanımının her türlü sorunu çözeceğini beklemek doğru değildir. Aşılı fide güçlü bir anaçla bazı hastalıklara dayanıklı olsada pythium, rhizoctonia, phytophthora gibi hastalıklara dayanıksız olduğunu bilerek önceden gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Şikayetlerinizi dikkate alarak, siz üreticilerimizin seralarından aldığımız örneklerimizi analiz ettirdiğimizde bu hastalıkların etmenlerine rastlamaktayız. Gerekli toprak hazırlıkları olmadan, bu konularda uygun ilaçlamalar yapmadan iyi sonuçlar almak bir hayalden öteye geçemez.

Maki Fide 1998'den bugüne tecrübe birikimini işin içine katarak sizlerin başarısı için bunlar gibi bazı önerileri sizlere sunmaktadır. Bereketli, bol kazançlı yeni sezonlar geçirmeniz dileği ile sağlık ve mutluluklar dilerim.

Cahit Özer

Maki Fide Yönetim Kurulu Başkanı

(Ziraat Yüksek Mühendisi)