Türkçe

Faydalı Bilgiler

SERALARDA DİKİM ÖNCESİ HAZIRLIĞI

1 - Bitki atıklarını bekletmeden yolup temizleyiniz ve seradan uzaklaştırınız

2- Damlama hortumlarınızı,delikleri tıkanmaması için dönüme 10 lt dozunda %55 nitrik asit verdikten sonra toplayıp asınız.

3- Seralarınızda toprak işlemesini,sadece set üstlerini el döneri ile sürerek değil,önce pullukla sonra kazayağı ile tüm sera toprağını sürüp karıştırarak ve son aşamada döner çekerek yapınız.

4- Seralarınızda setlerinizi yeniden yapınız ve set üstlerine iyi yanmış bir çiftlik gübresini dönüme 6-7 m3 (yarım kamyon) hesabı ile veriniz. Samrayı set üstlerine gelecek şekilde yayarak el döneri ile karıştırınız.

5- Set üstlerini sifonla veya üstten spring sulama yaparak suyla doyurunuz. Damlama sistemini set üstlerine indirerek yeniden kurunuz.

6- İnce plastikle (0,25 mikron kalınlıkta solarizasyon naylonu ) sera toprağınızı örtüp ortalama 40 gün süreyle solarizayon yapınız. Solarizasyon ile birlikte fumigasyon da yapılacaksa gaz bariyerli (VİF örtü ) plastik örtü kullanılması fumigasyon başarısını arttıracak çevre kirliliğini azaltacaktır.

7- Ortalama 40 günlük solarizasyon süresince,damlamadan haftalık bir-iki kez nemlendirme amaçlı sulama yapılması ihmal edilmemelidir.

8- Solarizasyonla birlikte,kök hastalıkları ve kök hücre kontrolü için dikimden en az 3 hafta önce Metam Potasyum (dönüme 75-100 lt dozunda) içerikli fumigantlar uygulanmalı.

9- Seranızda yoğun nematod (patatesleme) problemi varsa,solarizasyon plastiğinin altında,dikimden en az 3 hafta önce bir nematod ilacı uygulayınız.

10- Özellikle toprak ilaçlaması yapılan seralarda,solarizasyon örtüsü dikimden 1 hafta önce kaldırılmalı,set üstleri el traktörü ile döner çekilerek havalandırılmalı ve sulanmalıdır.

11- Seranıza dikeceğiniz çeşitlerin Virüse (domateste TYLCV, biberde TSWV), kök hastalıklarına (fusarium,verticillum...vs.) ve nematoda dayanıklı olmasına dikkat ediniz. Seçtiğiniz domates çeşitlerinde ''virüs,fusarium ve nematod'' dan oluşan 3'lü dayanım olup olmadığını sorunuz ve dayanıksız çeşit dikmeyiniz.

12- Seralarınızda,güzlük dikimlerinizden önce %35'lik gölge tülü çekerek veya gölge tozu atarak mutlaka iyi bir gölgeleme yapınız.

13- Güzlük dikimlerinizi yapmadan önce,toprak sıcaklığını düşürmek için set üstlerini sifonla sulayıp toprak hararetini düşürünüz ve sonra dikim yapınız. Dikimden sonra da tüm set üstlerini ve yürüme yollarını sifonla 2-3 kez sulayınız. (damla sulama ile yetinmeyiniz,seranın içerisinde bol nemli bir ortam yaratınız. )

14- Dikimden bir gün sonra, kök boğazına gelecek şekilde, her bir fideye bir çay bardağı ilaçlı su dökebilirisniz
veya ilaç bayinizin tavsiyesine göre damlamadan da verebilirsiniz (ilaç olarak tavsiyemiz kendi dozunda Dynasty olabilir.)

NOT : Dikimden önce fide köklerini özellikle dozajı ve içeriği belli olmayan yapma ilaçlara batırmayınız.

instagram facebook bizi-takip-edin